חיפוש
Close this search box.

Happy birthday בוב מארלי

אליה מהרט

אלפי מילים נכתבו על המלך של מוסיקת הרגאיי, מילים שניסו לתאר את פועלו ופעלו, מילים בכל שפה, מילים טובות ורעות, שמחות ועצובות, אוהבות ושונאות. ים של מילים, מילים על מוסיקה אוניברסאלית – מוסיקת הרגאיי, מילים על אדון הרגאיי – בוב מארלי.

רוברט נסטה מארלי –נולד בשישי לפברואר בשנת 1945 באוצ'ו ריוס, ג'מייקה, לאם שחורה ואב לבן. בשנת 1955, בהיותו בן 10, מת אביו ומשפחתו עברה להתגורר בקינגסטון, בירת האי.

בוב מארלי היה מוזיקאי ופעיל פוליטי שפעל למען זכויות השחורים. הוא הפך לאייקון תרבותי של מוסיקת רגאיי ושל תרבות הראסטאפרי, וייצג את תחילת תור הזהב של הרגאיי, עם שירים כמו: No Women no Cry , I Shot the Sheriff ,Buffalo Soldiers. מארלי החל את דרכו המוזיקאלית בגטו טראנצ'טאון עם מוסיקת סקא (מוזיקת ריקודים קאריביים המושפעת מבלוז וממסורות אפריקאיות) וממנה עבר בהדרגה לרגאיי.

ב-11 למאי 1981 הלך לעולמו בעקבות מחלת הסרטן. מילותיו האחרונות לבנו זיגי היו "כסף לא יכול לקנות חיים". החל משנת 1991 הכריזה ממשלת ג'מייקה על יום הולדתו של מארלי כיום חג והמסורת הפכה לאירוע בינלאומי. השנה ייחגג האירוע בעשרות מופעי ענק ברחבי העולם. בג'מייקה יתקיים חודש שלם של הרצאות, סמינרים וסדנאות אקטיביזם, ויוקרנו סרטים על פועלו של האיש.

לפני שנתיים המסורת עלתה ארצה ונחגגת גם השנה. ב-07.02.08 יום חמישי הקרוב בביתן 1 בגני התערוכה, יופיעו אמנים רבים שיבצעו את שיריו של מארלי, אשר היווה להם השראה ביצירתו ובדרכו הייחודית. השנה יתקיים בארץ המופע הגדול ביותר שנערך אי פעם לזכרו, ובין האמנים שיופיעו: מוקי, מוש בן ארי, אסף אמדורסקי, מאור כהן, ירמי קפלן, מלכה אינגדשייט, גדי אלטמן, רואי וגלעד (שוטי הנבואה), צ'ולו, עומרי גליקמן (התקווה 6), פישי הגדול, נתן וונדה (סולג'ה), ראס דניאל וזבולון דאב.

בשישי לפברואר, מדינות העולם ומדינת ישראל ביניהן בוחרות לשתוק לרגע ולהקשיב למלך הרגאיי –בוב מארלי, לחגוג את חייו ואת חיינו עם מוסיקת הרגאיי.

Welcome!

We at the AEJ surveyed hundreds of civic initiatives and then developed a search engine sorted by category, language, region and other helpful areas.

If you require assistance during the war, you will likely discover relevant information and details within AEJ’s system