חיפוש
Close this search box.

BLACK UHURU & THE ABYSSINAANS לראשונה בהופעה בישראל

אליה מהרט

לפני מספר שנים נהגנו אני וחברותיי לבלות את ערבי שלישי בגלסנוסט, מקום קטן במרכז ירושלים. האזנו ורקדנו לגרסאות כיסוי (קאוורים) שניגנה להקת הרגאיי אריות המדבר. השירים האלה שבו את ליבי ביופיים וליוו אותי מאז ועד עכשיו. מידי פעם הם היו למכונת זמן שהטיסה אותי לעברי ולימי הרגאיי הראשונים שלי.

בערבי רביעי וחמישי השבוע (ה- 14-15.11) יופיעו שתי הלהקות האגדיות האלו לראשונה בארץ ויפיצו את הקסם שימתיק לי את הלב וייקחו אותי לחוויה אמיתית וראשונית של רגאיי.

Black Uhuru שפירוש שמה הוא חופש שחור בסווהילית, היא אחת מלהקות הרגאיי הידועות בעולם עם להיטים שנחרטו בתודעה של אוהבי הרגאיי והמוסיקה בכלל. בתחילת דרכה הוציאה אלבום ראשון ב-1979 –Showcase, אלבום שזכה לביקורות נלהבות. שנה אחר כך הוציאו את סנסמיליה, אלבום בו הרגאיי השורשי קיבל כיוון חדש והמקצבים בו היו מקוריים לאותה תקופה. ב-1981, השנה בה נפטר בוב מארלי, הוציאו את אלבומם Red. שמו של האלבום משקף את השנה שקדמה לה בג'מייקה, בה נרצחו 800 איש בתקופת הבחירות בין שתי המפלגות המרכזיות באי: הGLP ו-LLP , מה שכמעט היה למלחמת אזרחים.

Black Uhuru המשיכו בהילוך גבוה וב-1982 הוציאו את האלבום Chill Out, עם שירים הנוטים לכיוון פופ ורוק. למעט כמה שירים טובים, אלבום זה אכזב את חובבי הלהקה. שנה אחר כך הלהקה כבר החזירה את אמון המעריצים והוציאה את האלבום Anthem, עם שירים כמו Solidarity ,What is life . האלבום מזכה את הלהקה בפרס גראמי בקטגוריית הרגאיי.

לאורך שנותיה Black Uhuru הוכיחה את עצמה כלהקה בעלת אופי לוחמני בעלת סגנון חריף ביותר. אין ספק שחבריה הם בעלי מודעות חברתית גבוה למתרחש במדינתה ובעולם. במשך 30 שנות קיומה הלהקה עברה שינויים בהרכב, אך לארץ תגיע בהרכב המקורי עם הזמרים מייקל רוז, דאקי סימפסון ואליסון קמפבל, שמחליפה את הזמרת פמה ג'ונס שנפטרה ב-1990.

The Abyssinians שפרוש שמה הוא החבשים, היא להקה שמייצגת את היופי של תנועת הרסטאפרי. ההרכב הוא שלישיה ווקאלית עם קולות יפים ביותר, שלעיתים משלב בשירים מילים באמהרית. המפגש עם השפה האמהרית נוצר תודות לאחים מנינג, אנשי הכנסייה האתיופית האורתודוקסית, שחשפו את חברי ההרכב לטקסטים באמהרית וכך גם נקבע השם The Abyssinians , הלא היא חבש, אתיופיה. האלבומון שלהם Stta Massa Gan,הוא מרגש ביותר וזכה לאהדה עצומה.החבשים אהובים מאוד וזוכים לכבוד רב בקרב אוהבי הרגאיי הקלאסי.

מי שאחראי להבאת הלהקות לארץ הוא גיל ראסטה, אחד המפיקים הוותיקים של סצנת הראגי בישראל. האירוע מופק במסגרת ליין Corona Legends of Roots. למי שיגיע צפויה חוויה חד פעמית בה בערב אחד יופיעו שתיים מהלהקות האגדיות של הרגאיי, שני הרכבים מלאי אנרגיה, מסתורין והרמוניה.

14.11-15.11- בארבי תל אביב

Welcome!

We at the AEJ surveyed hundreds of civic initiatives and then developed a search engine sorted by category, language, region and other helpful areas.

If you require assistance during the war, you will likely discover relevant information and details within AEJ’s system